Українська література 8 клас
28.04.2022р.
Українська література
Тема:
Юрій Винничук "Місце для дракона". Повість-казка про сучасний світ, у якому й досі живуть "драконячі закони".
Опрацювати матеріал блогу, уміти розповідати про письменника, переказувати I умовну частину твору, коментувати, висловлювати свої думки та враження.
Розповідь про життєвий та творчий шлях письменника.
Юрій Винничук - представник старшого покоління сучасних письменників.
Народився 18 березня 1952 року в м. Станіславів (зараз Івано-Франківськ) у родині лікаря.
Освіту здобув у Прикарпатському університеті імені В. Стефаника (раніше Івано-Франківський педагогічний інститут), філологічний факультет (1969–1973 роки), учитель української мови і літератури.
У 1974 переїхав до Львова, працював вантажником, художником-оформлювачем.
1987–1991 — режисер Львівського естрадного театру «Не журись!». Був автором сценаріїв для вистав «Не журись!» та пісенних текстів. У 1990 покинув театр і разом зі Стефком Оробцем створив «Кабарет Юрця і Стефця».
1991–1994 — редактор відділу містики та сенсацій газети «Post-Поступ».
1995–1998 — головний редактор газети «Гульвіса», Львів.
1998–1999 — редактор відділу газети «Поступ».
З 2006 р. — головний редактор газети «Post-Поступ» (відновленої).
Член Асоціації українських письменників (з 1997 року).
Почувши, яке широке поле діяльності Юрія Винничука, ми розуміємо, що це серйозна особистість, яка зробила великий внесок у розвиток сучасної української літератури. На сьогоднішній день Юрію вже 65 років, його твори перекладалися в Англії, Аргентині, Білорусі, Канаді, Німеччині, Польщі, Сербії, США, Франції, Хорватії, Чехії.
Проте, не применшуючи вартості усіх «дорослих» творів Юрія Винничука, найбільшої уваги потрібно надати його казкам. В одному інтерв’ю Юрій Винничук сам зауважив, що з дитинства і досі дуже любить казки, і йому здається, що він постійно пише самі казки. Одна з таких його казок, повість-казка «Місце для дракона», яку сьогодні ми і будемо розглядати.
Якщо ми звернемо увагу на тему нашого уроку, то ми побачимо таке твердження: «Місце для дракона» — повість-казка про сучасний світ, у якому й досі живуть «драконячі закони».
Чи справді ця казка про сучасний світ, адже головними персонажами, окрім дракона, є князь, воєвода, лицарі, джури, яких нинішньому суспільстві немає?
(Незважаючи нате, що персонажі із казки— представники Середньовіччя, про-те їхні долі, життєві ситуації, думки та вчинки такі самі, як і у сучасних людей.)
А що означає, на вашу думку, словосполучення «драконячі закони» і як по-водяться люди, які за ними живуть?
У Давній Греції був такий вираз: «Драконівські закони писані не чорни-лом, а кров'ю», пов'язаний з діяльністю давньогрецького правителя Дракона (за іншими джерелами Драконта). Звід законів, уведений ним, передбачав надзвичайно суворі покарання — смертну кару — за провини.
Вони настільки закріпились у тогочасному суспільстві, що відмінити їх не наважувались і наступні правителі Греції.
Ось ми прослухали історичну довідку. Як ви зрозуміли цю інформацію? Чи знаходите ви щось спільне між Давньою Грецією, казковим Люботином та нашим сучасним життям?
Отже, повість-казка «Місце для дракона» алегорично розповідає про сучасне життя. Насправді в усі часи закон і правда залежить від тих, на чиєму боці сила. На жаль, для можновладців часто неважливо, що в багатьох випадках заради утвердження та підтримки їхніх законів ллється невинна кров.
Що ж таке повість-казка? Чим вона відрізняється від казки?
Повість — епічний жанр середнього розміру. Частіше за все їй відводять місце між романом і оповіданням.
Повість-казка, або казкова повість вирізняється тим, що в ній, як і в казці, багато вигадки та фантазії, але герої діють протягом тривалого часу.
Коментарі
Дописати коментар