Українська література 8 клас
31.03.2022р.
Українська література
Тема:
Ніна Бічуя "Шпага Славка Беркути". Повість про школу й проблеми дорослішання, про роль батьків у вихованні дітей.
Уміти розповідати про письменницю Н. Бічую, переказувати зміст І умовної частини повісті, коментувати, виділяти ключові епізоди, висловлювати свої думки та враження.
Коротко про письменницю
Ніна Бічуя народилася 24 серпня 1937 р. в Києві. Навчалась у середній школі № 5. Закінчила факультет журналістики Львівського університету. Була на журналістській роботі. Працювала завлітом Львівського театру юного глядача.
Нині ім'я Ніни Бічуї менш відоме, ніж багатьох інших письменників її покоління, — але це зовсім не через якість текстів, а радше тому, що вже понад 20 років львівська авторка зосереджується не на художньому письмі для дорослих, а на перекладах із польської (перекладала, зокрема, Ольгу Токарчук, Єву Островську, Яцека Бохенського, Людвіка Єжи Керна) та на редагуванні. Також вона читає лекції з театрознавчих дисциплін у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Доміно
Ніна Бічуя — письменниця — перекладач — лектор — театрознавець — редактор.
Отже, сьогодні ми з вами поговоримо на уроці про роль батьків у вихованні дітей. Родинне виховання — це перевірений століттями досвід національного виховання дітей у сім’ї. Воно є потужним джерелом формування світогляду, національного духу, високої моральності, трудової підготовки, громадянського змужніння, глибоких людських почуттів, любові до матері і батька, бабусі і дідуся, роду і народу, пошани рідної мови, історії, культури.
Родина, образно кажучи, закладає коріння, з якого виростають потім і гілки, і квіти, і плоди, водами якого живиться повноводна річка нашої держави.
Через родину наші діти приходять у суспільство. У сім’ї їм вручають естафету поколінь, котру вони повинні нести далі, щоб передати її своїм дітям і, тим самим, майбутньому. Жоден навчальний заклад не може дати дітям того, що дає нормальна сімейна атмосфера. Діти наслідують дорослих, копіюють їх, орієнтуються на їхню поведінку, як на приклад і праобраз власних дій.
Тому недарма в народі кажуть: «Від доброго дерева добрий пагінець одійде, від добрих батька й матері піде й добра дитина».
Про роль родини у вихованні дітей і піде розмова при вивченні твору Ніни Бічуї « Шпага Славка Беркути».
Повість Ніни Бічуї «Шпага Славка Беркути» була надрукована в 1968 р. Події в ній розгортаються уЛьвові в 60-х роках XX ст. Головними героями твору є учні 7-Б класу Славко Беркута, Юлько Ващук, Ліля Теслюк і Стефко Вус.
Не все, що читатимете, буде вам зрозумілим із сучасної точки зору. Наприклад, «товариський суд», на якому учні й учителі розбирають поведінку Славка Беркути. Як у краплині роси відображається світ, так через життя шкільного колективу ви побачите певні типові ознаки тогочасного радянського суспільства з його недовірою до людини, безпідставним її засудженням і публічним покаранням. Саме так сталося з головним героєм твору Славком Беркутою, якого звинуватили у вчинках, що він не здійснював.
“Шпага Славка Беркути” аналіз твору (паспорт)
Автор – Ніна Бічуя.
Рік написання – 1968.
Літературний рід — епос.
Жанр: Психологічна повість.
Тема “Шпага Славка Беркути“: Розповідь про чотирьох розумних підлітків, зі своєю думкою, на чию долю вже випадали випробування. Всі вони особистості, розвинені, по-своєму талановиті, які шукають свій шлях у житті.
Ідея “Шпага Славка Беркути”: Пошук свого шляху у житті.
Головна думка – життя дуже складне і непередбачуване, але потрібно завжди чинити по совісті.
Головні герої
- Ярослав Беркута,
- Юлько Ващук,
- Лілі Теслюк,
- Стефко Вус та його сестра Настка,
- тренер Андрій Степанович,
- учителі: Антон Дмитрович, Надія Григорівна, Варвара Трохимівна, батьки Беркути, Ващука, батько Вуса.
Композиція “Шпага Славка Беркути”
- Експозиція: Знайомство з учнями 7-Б. Пізнання ціни дружби.
- Зав’язка: Конфлікт між Славком та Юльком.
- Розвиток дії: Навчання та захоплення Славка, Юлька, Стефка та Лілі. Підготовка Славка до змагань. Театральна вистава
- Кульмінація: шкільний суд над Славком Беркутою, вирок – підтримка класу +байдужіть Юлька.
- Розв’язка: Усе ніби так просто, так гарно. Як у казці. Судили — вибачили — помилилися…
Повість починається з епізоду, який спонукає до роздумів, непевності протягом усього читання. Потім дія повертає у часі назад, описується кожний з чотирьох героїв повісті окремо від інших – і у взаємодії.
Сюжетні лінії “Шпага Славка Беркути”:
Життя кожного з чотирьох підлітків.
Дружба-протистояння Славка і Юлька.
Любовний трикутник Юлько – Лілі – Славко
Часопростір: Львів; зима
Проблематика “Шпага Славка Беркути”
Проблематика — особистість у сучасному світі; справжня дружба; самотність; чесність; взаємопідтримка; відповідальність; моральний вибір; батьки і діти; вплив оточення на виховання дитини.
Детально Ніна Бічуя у творі розкриває такі проблеми:
- Формування характеру підлітка; вплив на його поведінку та світоглядні позиції сім’ї, школи, середовища тощо. Змужніння й дорослішання дитини як розширення її життєвого досвіду: поступової «належності до світу», де більша відповідальність, «де ніхто не має права легковажно, безвідповідально й нерозсудливо ставитися до життя», де суворіші закони та випробування.
- Самореалізація дитини.
- Стосунки ровесників (перше кохання й протистояння, суперництво друзів і самоствердження).
- Діалог поколінь, батьків і дітей, їх стосунків. Морально-етичні проблеми (чесність, підлість, байдужість, безвідповідальність та ін.).
Як бачимо, це проблеми вічні, хоч вони і накладаються на реалії тієї чи іншої епохи. Ніна Бічуя в цьому тексті звела ці реалії до мінімуму. Тільки окремі деталі свідчать про те, що зображувані події розгортаються на тлі повоєнного життя радянської країни. Поза текстом залишаються диктовані режимом правління злободенні проблеми того часу, ідеологічна заангажованість. Винятком є хіба що сцена суду над дитиною, яка відбувається в умовах радянської школи. Авторка займає однозначну позицію в зображенні цього явища. Але хіба в наш час діти не стають свідками, а то й жертвами загального осуду, підступності ровесників, протистояння в шкільному колективі? На жаль, подібні явища мають місце в сучасному суспільному житті.
Коментарі
Дописати коментар