Зарубіжна література 7 клас

  01.04.2022р.

Зарубіжна література

Тема:

Герберт Джордж Уеллс. "Чарівна крамниця". Видатний англійський фантаст Г. Дж. Уеллс. Точка зору дорослого і дитини в новелі "Чарівна крамниця".

    Уміти розповідати про життя і творчість письменника, знати зміст новели "Чарівна крамниця", переказувати, аналізувати.


Герберт Джордж Уэллс коротка біографія

    Герберт Джордж Уеллс – англійський письменник і публіцист. Представник критичного реалізму. Прихильник фабіанського соціалізму.

    Народився 21 вересня 1866 в Бромлі, передмісті Лондона. Його батько був крамарем і професійним гравцем в крикет, мати – економкою. Спочатку навчався в класичній школі Мідхерст.

    Освіту здобув в Кінгс-коледжі Лондонського університету, який закінчив у 1888 році. Навчаючись він потрапив до лабораторії Гекслі, де ним зацікавився послідовник Чарльза Дарвіна. Він здобув ґрунтовну освіту і до 1891 року отримав два вчених звання з біології, з 1942 року доктор біології. 

    Після учнівства в торговця мануфактурою і роботи в аптеці побував вчителем у школі, викладачем точних наук і помічником у Томаса Хакслі. У 1893 році професійно зайнявся журналістикою. Згодом у нього виникла ідея створення циклу науково-фантастичних романів.

    Уеллс став відомим завдяки його першій роботі – «Машина часу» в 1895 році. Незабаром після опублікування цієї книги, Уеллс написав такі: «Острів доктора Моро» (1895); «Людина-невидимка» (1897), і найбільш відому його роботу: «Війна Світів» (1898).

    З 1903 по 1909 рік Уеллс входив до Фабіанскької спільноти, яка виступала за обережність і поступовість в політиці, науці та суспільному житті.

    Уеллс мешкав у Лондоні і на Рив’єрі, часто виступав з лекціями і багато подорожував.

    Був двічі одружений: з 1891 по 1895 рр. на Ізабеллі Мері Уеллс (розлучилися), а з 1895 по 1928 рр. – На Емі Кетрін Уеллс (в дівоцтві Роббінс, померла від раку). У другому шлюбі народилося двоє синів.

    Уеллс помер 13 серпня 1946 року в своєму будинку від ускладнень важких проблем з обміном речовин.

Цікаво! 

  • Герберт Уеллс вважав, що фантастика – це засіб прогнозування життя людей у майбутньому.
  • Нотатки до роману “Машина часу” автор зробив під час навчання в Кінгс-коледжі.
  • Герберт Уеллс у своїх творах завжди спирався на досягнення сучасної науки.Письменника завжди цікавила духовна сутність суспільства

     Талановитий педагог, науковець, письменник-фантаст, Г.Уеллс ніколи не розлучався зі світом дитинства: дружина Джейн народила йому двох синів – Джорджа і Френка. У братів був гарний батько. Він не тільки піклувався, щоб його діти виросли культурними й освідченими людьми, а й вигадував для них ігри і сам із задоволенням із ними грав. Його не раз заставали в дитячій, коли він із захопленням грався олов’яними солдатиками своїх дітей. Тому й не дивно, що сам письменник та його син Джордж Філіп (Джип) стали прототипами героїв новели “Чарівна крамниця”.

Чарівна крамниця (Magic shop) — фантастична новела англійського письменника Герберта Уеллса, написана у 1903 році.

Поглиблення знань з теорії літератури.

   Оповідач – вигадана автором особа, від імені якої в художньому творі письменник оповідає про події і людей.

   Точка зору – погляд на події і персонажів, ставлення до них, що виявляється у формах оповіді й залежить від того, хто розповідає про події і людей, його участі в сюжеті, зацікавленості, часової дистанції.

Сюжет

    Джип з батьком заходять у крамницю дитячих іграшок. Виявилось, що там продають чарівні речі: тигра із пап’є-маше, кришталеві кульки, “порцелянову руку з колодою чарівних карт” тощо. Незвичайним був і продавець. Він діставав кришталеві кульки зі своєї голови та кишені хлопчика. Палець продавця від вогню обернувся на паличку червоного сургучу. Продавець знав усе про Джипа, навіть домашню адресу. У своєму капелюсі батько знайшов голуба, кілька яєць, мармурову кульку, годинника, купу паперу. Виявилось, що у крамницю можуть зайти чемні діти: вередливому Едварду увійти не вдалося. Продавець для Джипа і його батька продемонстрував товари: чарівні поїзди, олов’яні солдатики, чарівний меч, чарівний коник-гойдалка. Під час одного не вдалого Джип зник, а потім з’явився за межами крамнички. Крамничка зникла, але Джип тримав в руках чотири пакунки, у трьох пакунках були солдатики, а в четвертому – живе кошеня. Батько нічого чарівного не помітив, для нього то були звичайні солдатики. А Джип говорив чарівне слово і солдатики оживали. Кілька разів батько проходив по Ріджент-стріт, де трапилась пригода, батько намагався шукати крамницю, щоб заплатити за пакунки, але крамниці там не було.

Композиція новели

  • Експозиція – Батько з сином побачили крамницю-міраж і зайшли в неї.
  • Зав’язка – Біля вітрини Джип та батько побачили дивні речі, а на підлозі- дзеркала, які змінювали форму людини то видовжуючи, то сплющуючи її.
  • Розвиток дії – Герої оглядають виставку чарівних речей, дивуються фокусам Продавця, вибирають іграшки для Джипа.
  • Кульмінація – Несподівано під час чергового фокуса Джипа не стало.
  • Розв’язка – Крамниця з чарівними речами зникає, герої з пакунками повертаються додому, де для Джипа дива продовжуються.

    У  новелі  «Чарівна  крамниця»  автор  проводить   цікаву  паралель  між  світоглядом   дорослої  людини  і   дитини.  Письменник   переконує читача,  що  завжди  потрібно вірити  в  диво,  в  душі  залишатися  дитиною,  вміти  сприймати  життя  як  прекрасний  дарунок  і  чарівне свято.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Зарубіжна література 9 клас

Українська мова 7 клас

Зарубіжна література 9 клас