Зарубіжна література 6 клас
30.03.2022р.
Зарубіжна література
Тема:
Джанні Родарі. "Листівки з видами міст". Широта світу та його сприйняття ліричним героєм вірша. Листівки як символ широти світу і прагнення до його відкриття.
Опрацювати матеріал блогу і біографію письменника, навчитися виразно читати вірш "Листівки з видами міст". Підготуватися до контрольної роботи (Мацуо Басьо, Роберт Бернс, Генрі Лонгфелло, Джанні Родарі).
Сьогодні, діти, ви познайомитесь із чудовим поетом і казкарем, автором багатьох книг, якими зачитуються і дорослі, і діти. Він, як і кожна дитина, жив мрією про незвичайне й таємниче і був переконаний, що цікаві історії та казки допомагають людям стати кращими, щирішими, добрішими. Це італійський письменник ХХ століття Джанні Родарі. Сподіваюсь, що і ви станете прихильниками його творчості, коли дізнаєтесь про його життєвий та творчий шлях, прочитаєте хоч декілька творів Джанні Родарі, сповнених дивовижних пригод і подорожей, які здійснюють не менш незвичайні персонажі.
Джанні Родарі коротка біографія
Джанні Родарі став всесвітньо відомим як італійський дитячий письменник і журналіст.
Джованні Франческо Родарі народився 23 жовтня 1920 року в містечку Оменья (Північна Італія).
У дитинстві Джанні Родарі багато хворів, але наполегливо займався – вчився грати на скрипці, складав вірші, малював і мріяв стати знаменитим художником.
Батько хлопчика був булочником, і помер коли синові виповнилося 10 років. У сім’ї настали важкі дні. Щоб прогодувати сім’ю (у Джанні було ще два брата – Чезаре і Маріо), мати влаштувалася працювати служницею в багатий будинок.
Вчитися Джанні Родарі довелося в духовній семінарії – там не тільки вчили дітей бідняків, але ще і безкоштовно годували й одягали.
Закінчивши семінарію в 1937 році, він був змушений був працювати учителем в початковій школі і одночасно відвідував лекції на філологічному факультеті Міланського університету, займався самоосвітою.
Джанні Родарі подобалося працювати з дітьми, він придумував для своїх учнів забавні і повчальні історії. Його вихованці будували будиночки з букв, разом з учителем складали казки.
Під час Другої світової війни Родарі був звільнений від служби через погане здоров’я. Після смерті двох близьких друзів і ув’язнення брата Чезаре в концентраційний табір, він став учасником Руху Опору, в 1944 році вступив до Італійської комуністичної партії.
У 1948 Родарі став журналістом в комуністичній газеті «Уніта» (L’Unita) і почав писати казки для дітей. У 1950 партія призначила його редактором щойно створеного щотижневого журналу для дітей, “Піонер” (Pioniere) в Римі.
У 1951 Родарі опублікував першу збірку віршів, «Книжка веселих віршів», і своій найвідоміший твір «Пригоди Чиполліно».
У 1952 році Джанні Родарі вперше приїхав в СРСР, де потім бував неодноразово.
У 1953 році він одружився на Марії Терезі Феретті, через чотири роки у них народилася дочка Паола.
У 1957 році Родарі здав іспит на звання професійного журналіста, а в 1966-1969 роках не публікував книг і лише працював над проектами з дітьми.
У 1970 році письменник отримав престижну премію Ганса Християна Андерсена, яка зробила його всесвітньо популярним.
Після “Піонера” Родарі працював в журналі для юнацтва «Авангард», потім він перейшов в масову ліву газету “Паезе сірка”, де до кінця життя працював літературним співробітником.
Родарі написав багато різних віршів і такі казки: “Пригоди Блакитної стріли” (1952), “Джельсоміно в Країні брехунів” (1959), “Казки по телефону” (1961), “Торт у небі” (1966) та ін.
Помер Джанні Родарі від важкої хвороби 14 квітня 1980 року в Римі.
“Листівка з видами міст” аналіз (паспорт)
Автор – Джанні Родарі.
Час написання – 1960.
Збірка – «Вірші про небо і землю».
Жанр – вірш.
Рід – лірика.
Тема – розповідь про красу Італії та життя її простих людей, про листівки як символ широти сприйняття світу.
Ідея – автор закликає «дивитися за картинку», не тільки насолоджуватися гарними краєвидами та чудовою архітектурою, а й перейматися долями інших людей.
Вірш «Листівки з видами міст» складається із 6 строф.
Головна думка “Листівки з видами міст”:
- Уславлення краси й різноманітності світу, прагнення до його відкриття та пізнання.
- Висловлення співчуття простим трудівникам, чиєю працею створюється усе багатство.
- Наголошення на необхідності соціальної справедливості та вмінні підходити до оцінки життєвих явищ різнобічно.
Ліричний герой вірша “Листівки з видами міст” вміє цінувати красу, відчуває неосяжність світу, прагне до його відкриття, співчуває знедоленим, хоче справедливості, небайдужий, до всього намагається долучитися сам, хоче іншим допомогти зрозуміти, що за працю повинна бути гідна винагорода.
Настрій вірша – радісний, піднесений, змінюється на сумний.
“Листівки з видами міст” художні засоби
- Епітети: «блискучі»,«безжурні», «славетні», «розкішні»
- Метафора: «Венеція-краля»
- Анафора: “Хто як міркує, Хто діло робить, Хто байдикує”
- Антитеза: Скаче – плаче, робить – байдикує
- Перелічення: «Рим – Колізей, Капітолій і Форум…»
- Риторичні запитання: «А глянь за картинки – чи так воно вийде?», «Чи справді в Венеції тільки й роботи – Гондоли ганять і співать без турботи?», «Чи справді безжурні неаполітанці Тільки те й знають, що гулі і танці?»
- Інверсія: «Купує в Італії кожен турист», «Не вірю я…», «Хай сам я побачу»
Антитеза у вірші “Листівки з видами міст” є центральним художнім засобом у творі. Цей вірш можна поділити на 2 частини:
1 – У першій розповідається про визначні місця Італії
2 – У другій – роздуми ліричного героя про життя італійців, бажання самому дізнатися правду. Тобто, автор підкреслює, що за гарними картинками приховане суворе життя.
Які проблеми людського життя порушує автор Джанні Родарі?
- Любов до рідної землі, людей
- Тяжкої долі простої людини
- Соціальної несправедливості
- Краси – реальності (Буденності)
Родарі вбачав необхідність подолання прірви між інтелігенцією і народом, привертав увагу до громадянського обов’язку митця.
Що символізує “Листівка з видами міст” у поезії Джанні Родарі? Листівки є символом широти світу, прагненням пізнати його.
Про що розповідають “Листівки з видами міст”? Розглядаючи листівки з видами міст, ми відчуваємо неосяжність світу, його звабливість, прагнемо до його відкриття та дослідження.
Коментарі
Дописати коментар