Зарубіжна література 5 клас
31.03.2022р.
Зарубіжна література
Тема:
Марина Іванівна Цвєтаєва. "Книга в червоній палітурці". Чарівний світ літератури і мистецтва у вірші.
Опрацювати матеріал блогу, уміти розповідати про письменницю с. 221-222, виразно читати вірш с. 223-224, аналізувати його. Підготуватися до контрольної роботи (Люїс Керрол "Аліса в Країні Див", М. І. Цвєтаєва "Книга в червоній палітурці").
Марина Цвєтаєва коротка біографія
Марина Іванівна Цвєтаєва народилася в Москві 26 вересня (8 жовтня) 1892. Її батько був професором університету, мати – піаністкою. Перші вірші написала вже в 6 років.
Першу освіту отримала в Москві у приватній жіночій гімназії, потім навчалася в пансіонах Швейцарії, Німеччини, Франції.
Після смерті матері, Марина та її брат і дві сестри виховувалися батьком, який намагався дати дітям добру освіту.
Перша збірка віршів Цвєтаєвої була опублікована в 1910 році («Вечірній альбом»). Вже тоді на творчість Цвєтаєвої звернули увагу знамениті – Валерій Брюсов, Максиміліан Волошин і Микола Гумільов. Їх творчість і твори Миколи Некрасова значно вплинули на ранню творчість поетеси.
У 1912 році вона випустила другу збірку віршів – «Чарівний ліхтар». У ці два збірники Цвєтаєвої увійшли також вірші для дітей: «Так», «У класі», «У суботу». У 1913 році виходить третя збірка поетеси під назвою «З двох книг».
Під час Громадянської війни (1917-1922) для Цвєтаєвої вірші є засобом висловити співчуття. Окрім поезії вона займається написанням п’єс.
У 1912 році виходить заміж за Сергія Ефрона, у них згодом народиться дочка Аріадна.
Друга дочка Марини, Ірина, померла у віці трьох років. У 1925 році народився син Георгій.
У 1922 році Цвєтаєва переїжджає до Берліна, потім до Чехії і в Париж. Творчість Цвєтаєвої тих років включає твори «Поема гори», «Поема кінця».
Проживши 1930-ті роки в бідності, в 1939 Цвєтаєва повертається в СРСР. Її дочку і чоловіка заарештовують. Сергія розстрілюють в 1941 році, а дочку через 15 років реабілітують.
У цей період свого життя Цвєтаєва майже не пише віршів, а лише займається перекладами.
31 серпня 1941 покінчила життя самогубством в будинку Бродельщікових, куди разом із сином була визначена на постій. Похована велика поетеса в місті Єлабуга на Петропавлівському кладовищі.
Словникова робота
Лірика – один із основних родів, який відображає життя за допомогою зображення окремих думок, почуттів і переживань людини, викликаних тими чи іншими обставинами ( життя, подане в переживаннях); особливий рід літературно-художніх творів.
Ліричний герой – це образ, що виникає в уяві читача під враженням висловлених у творі почуттів, переживань, роздумів.
Історія створення вірша
Вірш «Книги в червоній палітурці» написаний приблизно в період 1908–1910 рр. У той час М. Цвєтаєва почала готувати до друку свою першу книжку — «Вечірній альбом». Твір увійшов до розділу «Дитинство». Молода авторка відчувала, що її дитинство відходить у минуле, попереду на неї чекало велике доросле життя. У подальшу путь вона взяла із собою незабутні враження та спогади про твори мистецтва (музики й літератури), які полюбила з дитинства.
У вірші М. Цвєтаєвої згадуються імена великих композиторів XIX ст. — Едварда Ґріґа (Норвегія), Роберта Шумана (Німеччина), Цезаря Кюї (Росія). Композиторів об’єднує те, що в їхніх творах знаходили втілення народні образи, казкові сюжети, природа рідного краю. Їхня музика сповнена світла і радості, у ній немає тривоги й напруження. Марині Цвєтаєвій дуже подобалася мелодія Е. Ґріґа «Ранковий настрій».
Коментарі
Дописати коментар