Образотворче мистецтво 7 клас

   03.02.2022р.

Образотворче мистецтво

Тема: Мистецтво витинанки. Історія розвитку витинанки в Україні.  


  Отже, тема нашого уроку «Мистецтво витинанки. Виготовлення сюжетної витинанки».

  Ми згадаємо історичні передумови виникнення витинанок, навчимося використовувати їх традиційні елементи, повторимо, які оберегові символи застосовували наші предки у витинанка.

  Пам’ятаєте, як вперше познайомилися з витинанками – цим стародавнім видом декоративно-прикладного мистецтва, коли почали виготовляти сніжинки напередодні Нового року?

  Що означає слово «витинанка»?

  Тепер ми знаємо, що витинанки - це сюжетні та орнаментальні прикраси житла, витяті ножицями або вирізані ножем з паперу, при цьому папір складається вдвоє, вчетверо, увосьмеро і т.д. Характерні особливості витинанок – симетрія, стилізованість, багатство орнаментики.

 В народі збереглося багато цікавих легенд, переказів про появу витинанок в Україні. 

Ось одна із них.

 Колись у давнину в одному українському селі ввечері сиділа під хатою дівчина і мріяла про свого нареченого, який давно пішов у далеку країну і не повертався.

 Раптом затріпотів перед нею голуб і сів на коліна. Дівчина не сполохалася, бо то був їхній голуб. Він прилетів здалеку. Його брав з собою хлопець – коханий дівчини. Приніс голуб на клаптику звісточку.

 Вона сповіщала, що хлопець живий-здоровий і незабаром повернеться в село.

 Дівчина довго думала: «Яку б це відповідь дати?»

 Потім зайшла до хати, взяла ножиці та папір і почала витинати узор. І як розгорнула папір, то побачила гарну-прегарну витинанку. Вона і незчулась як це в неї просто вийшло. Вона прив’язала витинанку-звісточку до голуба, і він поніс її в далекий край коханому. Коли ж наречений повертався додому, він мав цю витинанку з собою, і як заходив в село, то всім показував її. Люди дивувалися чарівному узору. І там де хлопець проходив, всі почали витинати таку ж красу.

Витинальне мистецтво мало свої оберегові символи. Будь-який виріб мав потрійну символіку: форми, орнаменту та кольору. Витиначі черпали натхнення для своїх творів зі світу природи, зображуючи квіти, дерева, рослини в стилізований спосіб. Такі символи віддзеркалювали відновлення природи й життя.

Мотиви геометричних елементів і фігур:

  • Прямі, ламані, хвилясті – символи життєвої дороги;
  • Трикутні – обереги;
  • Чотирикутні – символ родючості;
  • Магічна символіка – чотири пори року, чотири сторони світу;
  • Розеткові – сонце;
  • Рослинні символи (вазон, квіти, насіння)
  • Релігійні (хрест, сонце, риба)
  • Тваринні (тварини, птахи, риби)
  • Зображення людини (берегиня)
  • Зображення архітектурних об’єктів.

  Сучасні майстри витинанок створюють оригінальні картинки, їх можна вставити в рамку під скло і прикрашати сучасний інтер’єр.

Ще витинанки застосовують як ілюстрації для оформлення журналів, святкових листівок, книжок.


Ідеї для виготовлення витинанки









Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Зарубіжна література 9 клас

Українська мова 7 клас

Зарубіжна література 9 клас