Зарубіжна література 5 клас
03.02.2022р.
Зарубіжна література
Тема: Елеонор Портер. "Поліанна" - роман-бестселер. Система образів твору.
Прочитати розділ третій "Приїзд Поліанни" с. 184-188, уміти переказувати, коментувати, відповідати на запитання.
Сьогодні ми відкриваємо ще одну сторінку літературної скарбнички і зазирнемо до
книжкової шафи американської письменниці Елеонор Портер, котра була
переконана, що людям не вистачає радості у повсякденному житті. Саме вона
подарувала читачам нову гру – «гру в радість». Хочеться, щоб вона згодом стала для
вас стилем життя.
«Поліанна» – роман-бестселер американської письменниці Елеонор Портер, опублікований в 1913 році. Події твору відбуваються у невеличкому американському провінційному містечку Белдінгсвілі. Аналіз твору “Поліанна” допоможе дати його характеристику, згадати хто є головними героями, який сюжет та композиція твору.
“Поліанна” аналіз твору
Автор – Елеонор Портер.
Рік видання – 1913.
Жанр. Роман.
Тема. Розповідь про життя дитини-сироти, яка твердо запам’ятала науку добра від своїх покійних батьків.
Ідея. У житті завжди є привід для радості, навіть у найскрутнішу хвилину можна знайти для себе розраду, головне — мати для цього бажання.
Головна думка – у всьому можна знайти позитив, навіть в найгіршому.
Головні герої «Поліанна»:
- Поліанна Уіттіер – головна героїня. Їй 11 років. Вона весела, добра, товариська, оптимістка.,
- міс Поллі Харрінгтон – тітка Поліанни. Сувора, спокійна, врівноважена. Навчилася радіти.
- кухарка Ненсі – служниця в домі тітки Поллі. Добра і чуйна.
- садівник Том – добрий, працьовитий, чуйний.
- хлопчик – Джиммі Бін – 10-річний сирота. Гордий, чесний, вдячний.
- містер – Джон Пендлтон. Відлюдний, серйозний, замкнутий. Закоханий в матір Поліанни.
- лікар Чілтон- одинокий, добрий і чуйний. Закоханий в тітку Поллі.
«Поліанна» композиція
Експозиція — опис будинку міс Поллі Гаррінґгон червневого ранку, коли має приїхати Поліанна.
Зав’язка — лист Байта про те, що Поліанна відіслана до тітки.
Розвиток дії – знайомство Поліанни з тітонькою Поллі; нові звичаї в будинку після приїзду дівчинки; знайомство та дружба Поліанни з мешканцями Белдінґсвіла; «гра в радість».
Кульмінація — автомобільна аварія, після якої Поліанна стає нерухомою; випадково почутий діагноз про те, що хвороба невиліковна; прихід лікаря Чілтона, який подарував Поліанні надію на одужання.
Розв’язка — Поліанна пише листа своїй тітоньці про нові зроблені кроки до одужання (щодня збільшуючи їх на два).
Сюжет: Одинадцятирічна Поліанна Віттер приїжджає до своєї тітки міс Поллі Харінгтон. Батько Поліанни Джон Віттер помер, не залишивши ніякого спадку: отримуючи невелику зарплатню, він залишив після себе всього декілька книг. Оскільки матір Поліанни давно померла, а інших родичів у неї немає, вона змушена переїхати до тітки Поллі. Старша сестра тітки Поллі (матір Поліанни) свого часу вийшла заміж за Джона Віттера всупереч бажанням батьків, які хотіли видати доньку заміж за багатого чоловіка. Після чого сім'я розірвала з нею будь-які стосунки. Тепер, 25 років потому, тітка Поллі живе одна в величезному будинку, успадкованому після смерті всіх її родичів. Вона педантична, строга і приймає племінницю виключно з почуття обов'язку. Поліанні вона виділяє кімнату на горищі, без дзеркала, з голими стінами і практично без меблів, тому що їй хочеться по можливості віддалитися від компанії дитини і водночас вберегти будинок від дитячих рук.
Поліанна ж повна протилежність тітки Поллі: вона активна, весела, життєрадісна і дуже балакуча. Поліанна вчить оточуючих «грі в радість», якої її навчив свого часу батько. Тоді батько пояснив Поліанні, що треба радіти, всьому тому що в тебе є . З того часу вони завжди бавилися «в радість», знаходячи привід для оптимізму в кожній події.
В перший же день приїзду Поліанни тітка Поллі залишає її без вечері за непунктуальність і наказує їй вечеряти хлібом з молоком на кухні, разом зі служницею Ненсі, на що Поліанна відповідає: «Ну що ви, тітко, я дуже рада. Я люблю хліб з молоком, і Ненсі мені дуже подобається. Ми так добре повечеряли разом.» Всі покарання і повчання Поліанна приймає з радістю, захопленням і вдячністю, чим дуже розгублює тітку Поллі. Поступово все місто починає любити Поліанну, а згодом «здається» і тітка Поллі.
Роман – жанр епічного роду, прозовий твір, великий за обсягом, складний за будовою, в якому широко охоплено важливі проблеми, життєві події, розкрито історії багатьох персонажів протягом значного проміжку часу. Жанри роману: пригодницький, історичний, фантастичний, автобіографічний, детективний.
Коментарі
Дописати коментар