Образотворче мистецтво 6 клас
27.01.2022р.
Образотворче мистецтво
Тема: Побутовий жанр. Сюжетно-тематичні композиції в живописі та декоративно-прикладному мистецтві.
Сюжет - це подiя чи система подiй, у яких розкриваються характери що розв'язують суперечностi мiж ними.
• сукупність подій, дій, що визначають характер зображуваного;
• система подій у літературному творі, через які автор розкриває характери персонажів і весь зміст твору;
• тема, об'єкт зображення в живописному, музичному творі і т. ін.
Побутовий жанр – один з традиційних жанрів образотворчого мистецтва, що визначається колом тем та сюжетів з повсякденного життя: звичайного, приватного, суспільного та ін.
Власне побутовий жанр отримав свій історичний зміст та характерні форми лише як явище світського станкового мистецтва. Галантні бесіди, популярні ресторани та картини домашнього життя, тепле зображення домашнього побуту, суспільні відношення в побутових ситуаціях – це теми побутового жанру. Кращі представники жанру : Оноре Домьє, Густав Курбе, Г.Федотов, О.Г. Венецианов, І.С.Рєпін. Побутовий жанр має також відтворення у скульптурі, графіці, фото.
Вже в первісному мистецтві відомі сцени полювань, ходів, обрядів. У давньосхідних розписах і рельєфах царі і вельможі, ремісники і землероби часто змальовані в характерні моменти їх життя.
Побутовий жанр виник ще в добу європейської античності. Але задовго до Стародавньої Греції сцени побутового життя відтворювали в Африці і в Стародавньому Єгипті. Стінописи в поховальних коморах фараонів часто мають зображення побутових сцен, посідаючи додаткове, підкорене місце після сцен релігійних. Вже в мистецтві Стародавнього Єгипту побутові сцени зустрічаються і в живопису, і в скульптурі, і навіть на уламках керамічних посудин, поверхню яких давньоєгипетскі художники використовували для створення ескізів (акробатка, Ірінефер поряд з хлібинами).
Майстерні зразки побутових сцен створені митцями Стародавньої Греції у вазопису. Побутовий жанр був розвинений і в тогочасному живопису, але до нашого часу дійшли випадкові його зразки. Широке використання вазопису частково відобразило і побутові сцени, які зустрічались в тодішньому живопису, і створило власні його зразки (майстер Ефроній, пеліка «Дивись, ластівка!», Ермітаж, майстер Ексекій, «Діоніс у човні піратів, або Чаша з очима», майстер Евфімід, «Збори вояка у похід»).
Живописцями, які піднесли український побутовий жанр на високий рівень, були продовжувачі демократичних традицій Т. Г. Шевченка — Л. М. Жемчужников, І. І. Соколов, К. О. Трутовський
До золотого фонду українського живопису по праву належить творча спадщина К. О. Трутовського (1826-1893). Митець з глибоким знанням предмета відтворював побут та звичаї українського і російського народів («Хоровод у Курській губернії», «Весільний викуп», «Колядки на Україні», «Сорочинський ярмарок» та ін.), гостро засуджував суспільні порядки («Збирання недоїмок на селі», «Рекрутський набір», «У судді» та ін.). Художник залишив багато ілюстрацій до творів Т. Г. Шевченка, М. В. Гоголя та інших письменників
Визначним майстром побутового жанру був академії М. К. Пимоненко (1862-1912). Переважна більшість його творів, написаних на теми селянського життя, відзначаються щирістю, емоційністю, високою живописною майстерністю. Серед них — «Святочне ворожіння», «Весілля в Київській губернії», «Проводи рекрутів», «Свати», «Сінокіс» та ін.
Намалюйте композицію-спогад у теплому або холодному колориті.
Інструменти та матеріали: аркуш паперу, гуашеві або акварельні фарби, олівець, гумка, пензлі.
План роботи.
– На аркуші паперу скомпонуйте зображення.
– Вирішіть, які зображення будуть більшими, а які – меншими.
– Підготуйте малюнок до подальшої роботи: зітріть усі допоміжні лінії, які ви використовували для побудови, зайві лінії.
– На палітрі поруч підберіть колір, який відповідає кольору, наприклад, тла.
Почати роботу фарбами краще з тих кольорів, які вам зрозумілі.
– Порівняйте і спробуйте відтворити різницю відтінків різних частин малюнка, де створюється найбільший контраст.
Коментарі
Дописати коментар