Зарубіжна література 9 клас

   28.01.2022р.

Зарубіжна література

Тема: "Людська комедія" Оноре де Бальзака: історія написання, художня структура, тематика і проблематика, образи.

 Опрацювати статтю підручника про Бальзака та «Людську комедію». Прочитати повість «Гобсек».


  Оноре де Бальзак відіграв велику роль у розвитку літератури XІX століття, у формуванні нової реалістичної естетики. Сміливість і масштабність задумів — ось що характеризує його творчість. Найвидатнішим його утвердженням стала епопея "Людська комедія" — грандіозний цикл прозових творів. Критичне ставлення до сучасності примусило письменника наполегливо вивчати дійсність, дослідити причини історичних змін, що сталися на його очах. На початку 30-х років у Бальзака виникає задум створити цикл романів, у яких він хотів змалювати сучасну йому Францію, дослідити суспільство, визначити рушійні сили його розвитку, основні типи і характери людей, яких це суспільство сформувало. Остаточно зміст і структуру цього твору Бальзак визначив на початку 40-х років, тоді ж і виникла назва "Людська комедія". У передмові до І видання цього грандіозного твору письменник виклав і обґрунтував ідейний задум своєї епопеї: на нього мали вплив наукові пошуки вчених-природознавців, які намагалися серед різноманітності природного світу відшукати певну єдність. Бальзак порівнює життя суспільства з життям природи, тому ставить собі за мету дослідити його, визначити основні види, типи, на які суспільство поділяється, описавши їх, і в такий спосіб наблизитися до розуміння суспільства. Вміння Бальзака розкривати органічний взаємозв'язок окремого і загального став основою задуманого твору. Автор розумів, що поставив дуже складне завдання, бо взаємини між людьми багатогранні та значно складніші, ніж між тваринами. Бальзак замислив 120 творів, але встиг завершити 96. "Людська комедія" створювалася протягом майже усього творчого життя письменника.

Паспорт-характеристика твору

Автор - Оноре де Бальзак

Назва - “Людська комедія”

Жанр. Роман-епопея (роман-епопея або цикл романів, в яких зображуються значні історичні події, що висвітлюють різнобічне життя народу, класову боротьбу суспільства, складне поєднання дійових осіб.).

Задум автора. Містить 96 завершених творів (оповідань, повістей, романів та есе.) і 48 незавершених творів.

Тема. Художнє узагальнення життя французького суспільства 1816-1848 рр.

Ідея. Намагання пояснити закономірності дійсності, формування людини під впливом середовища.

Головний мотив. Дії та вчинки людей, героїв Бальзака підпорядковані прагненню збагачення

Проблематика. Влада золота, багатства; кохання, вірність і зрада; батьки та діти; моральність та аморальність; чесніть та безчестя; працьовитість та лінь

Композиція. Має три частини: 1. “Етюди про звичаї” 2. “Філософські етюди” 3. “Аналітичні етюди”.

Художня своєрідність. Принцип циклічності: персонажі переходять з одного твору в інший, одні й ті самі герої живуть і діють у різних творах як головні персонажі або як другорядні

Новаторство.

1. Утверджує реалізм у літературі ХІХ століття.

2. Порушує “антихудожні теми”: збагачення і банкрутство, фінансові авантюри, боротьба навколо заповіту.

3. Створює новий літературний жанр – роман-епопею.

“Людська комедія” – унікальне явище у літературі.

“Людська комедія” в цифрах:

– 1834 р. (виник задум “Людської комедії”; є й інші дати.) – задумано 144 твори.

– Писав протягом 20 років.

– Написано 96 творів.

– В епопеї діє понад 2000 персонажів.

  "Людська комедія" - це грандіозна соціальна епопея, яку знає весь світ. В ній Бальзак описав життя суспільства: процес становлення і збагачення французької буржуазії, побут, звичаї та філософію людей, що сповідають віру лише в одного бога - гроші. Він дав драматичну картину людських пристрастей, породжених багатством і бідністю, жаданням влади й повним безправ'ям і приниженням. "Людська комедія" - художня енциклопедія, яка розповідає читачу про суспільство в усіх його проявах. Оноре де Бальзак працював над створенням "Людської комедії" більше 20 років. У цих творах письменник прагнув утілити художнє узагальнення життя французького суспільства періоду 1816-1848 рр.

  Частини "Людської комедії" написано було окремо, пізніше Бальзак вирішив об'єднати їх у грандіозну епопею. Деякі твори він переробив, деякі залишив без змін. В епопеї є ключові твори, що визначають позиції автора щодо проблем сучасності. Це повість "Гобсек", в якій Бальзак розкриває "владу золота" як руйнівної сили, що спотворює людські душі, стає таємною силою, яка править людьми.

  Мені здається, що треба читати не тільки "Гобсека", якого ми вивчаємо за програмою, а всі твори "Людської комедії", щоб збагнути авторський задум: зобразити не сюжет, а саме життя.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Зарубіжна література 9 клас

Українська мова 7 клас

Зарубіжна література 9 клас