Зарубіжна література 7 клас
26.01. 2022 р.
Зарубіжна література
Тема: Олександр Грін. "Пурпурові вітрила". Поєднання реального і фантастичного в повісті. Основний конфлікт твору.
Прочитати повість "Пурпурові вітрила", уміти розповідати про життя і творчість письменника.
Сьогодні ми з вами продовжимо подорожувати сторінками чудової країни – її Величі зарубіжної літератури.
Чи любите ви подорожувати? А які країни вас найбільше приваблюють? Чи хотіли б ви разом з дивовижним письменником О.Гріном (портрет) потрапити до загадкової країни Грінландії? Цю країну ми не зможемо відшукати на карті, хоча в описі багатьох її міст нам будуть вбачатися знайомі риси кримського узбережжя. А чим особлива ця країна? Вона неповторна тим, що тут живуть люди, які вірять в силу справжнього кохання, ідеали дружби та честі, у своє щасливе майбутнє. Такими їх уявляв собі О.Грін у повісті «Пурпурові вітрила». І користуючись нашою уявою, ми теж зможемо побувати в цій країні.
Отже, ви напевно зрозуміли, що наш сьогоднішній урок, присвячений письменнику-фантасту Олександру Гріну.
Перші біографи О. Гріна висували різні припущення про минуле. Одні стверджували, що це старий морський вовк, інші говорили, що він, будучи матросом, убив англійського капітана й заволодів його скринею з рукописами, треті клялися, що він знайда, якого підібрала немовлям на безлюдному острові команда американського китобійного судна і виховала як свого сина. А насправді навколишня дійсність була страшною, а життя – нестерпним. Тому Грін намагався втекти від неї у своїх творах. «Сяючий світ», «Та, що біжить по хвилях», «Золотий ланцюг», «Пурпурові вітрила» - вслухайтеся в ці назви! Скільки в них позитиву, світла і поезії! Сьогодні ми познайомимося з однією з найкращих повістей Гріна – повістю-феєрією «Пурпурові вітрила».
“Пурпурові вітрила” аналіз (паспорт)
Автор – Олександр Грін.
Рік написання – 1916–1922.
Жанр. Повість-феєрія.
Тема. Тяжкий шлях Ассоль до своєї мрії.
Ідея. Письменник утверджує думку про те, що треба завжди сподіватись на краще, не втрачати мужності та надії. “Чудеса треба робити своїми руками…”
Конфлікт. Мрії Ассоль і дійсність; піднесена натура та реальне життя; Каперна – мрія.
Проблематика. Зіткнення мрії з брутальною дійсністю, кохання, доброта, батьківська відданість, заздрість і лицемірство, праця, почуття обов’язку; протест проти “законів натовпу; особистість і колектив; добро і зло.
Місце дії. Вигадане селище Каперна на мальовничому морському узбережжі, де мешкають герої з дивними іменами.
Герої твору
Головні герої – Ассоль (з іспанської «al sol» – «до сонця») і Грей.
Другорядні персонажі: Лонгрен і Мері – батьки Ассоль, батьки Грея (Ліонель і Ліліан) та жителі Каперни (узагальнений образ: чоловіки, жінки, діти), Меннерс – власник крамниці, Хін Меннерс його син.
Епізодичні персонажі: добросерда сусідка, вугляр, збирач фольклору Егль, слуга Польдішок, кухарка Бетсі, конюх Джон, капітан «Ансельма» Гоп, матрос Летіка, скрипаль Циммер та інші музики, помічник капітана Грея – Пантен, молодий злидар.
Сюжет і композиція “Пурпурові вітрила”.
Експозиція. Розповідь про дитинство Ассоль та Грея
Зав’язка. Пророкування, мрія, яку подарував Ассоль Егль
Кульмінація. Грей готує пурпурові вітрила для корабля “Секрет”
Розв’язка. Корабель з пурпуровими вітрилами у бухті Каперни
Сюжет. Спочатку сюжет розвивається у паралельних площинах: окремо доля Ассоль, окремо – доля Артура Грея. Але з III розділу автор зводить «жіночу» й «чоловічу» лінії сюжету в одне річище, зближуючи й перетинаючи долі головних героїв, готуючи їм зустріч віч-на-віч. Таким чином Грін робить казку про пурпурові вітрила реальністю, яка приносить щастя двом прекрасним молодим людям, котрі не розучилися вірити в чудо.
Реальне і фантастичне “Пурпурові вітрила”
Реальне: життя бідних рибалок, їхній побут, становище дітей- напівсиріт, негативне ставлення оточуючих до тих, хто на них не схожий, особливо серед дітей.
Фантастичне: чарівник Егль, здійснення чуда, фантаст пейзажі, щасливий кінець Риси чарівної казки. Вигаданість подій і ситуацій, герої мають незвичні імена, перемога добра й кохання у фіналі твору, піднесений стиль тощо)
Символічні образи “Пурпурові вітрила”
Пурпурові вітрила — символ мрії, надії на краще, величі кохання, що є рукотворним дивом.
Назва яхти Грея «Секрет» — символ пошуку смислу людського буття, таємниці життя.
Каперна — символ людського зла, жорстокості, ницості.
Слово «рай» (у написі на старих бочках) — символ духовної єдності душ, піднесеного життя.
Зоря — символ здійснення мрій, пробудження душі, кохання.
Ассоль – символ світла, добра;
Грей –символ втілення мрії в життя;
пурпуровий колір – колір радості і краси, якої не вистачало у Каперні;
море – символ бурхливої долі й водночас символ свободи, волі, природної гармонії;
сонячне світло – символ просвітлення душі, ідеалу, кохання.
У «Пурпурових вітрилах» Грін змальовує невідому країну, якої не існує, та героїв, що мають незвичайні імена. Проте це не чарівна казка про Попелюшку, котрій принц приніс кришталевий черевичок. Ассоль дочекалася дива, адже вона так вірила у свою мрію і ніколи не відмовлялася від неї, хоча й терпіла злидні та насмішки. Письменник утверджує думку про те, що треба завжди сподіватись на краще, не втрачати мужності та надії.
Письменник утілив у творі думку про пошуки ідеального світу, де живуть сильні й красиві герої, здатні боротися за свою мрію й знаходити рідних по духу людей. Головний герой повісті Ґрей зробив те, про що все життя мріяв сам письменник, — став капітаном і подарував казку своїй коханій. Твір «Пурпурові вітрила» просякнутий світлою вірою в те, що людина може створити справжнє диво своїми руками. Письменник К. Паустовський сказав про цю повість: «Світ героїв Гріна здається нереальним лише людині, ницій духовно».
Твір вчить бачити у буденному таємниче, відчувати добро і прагнути його, бути сильним духом та перемагати життєві негаразди, мати високу мрію і вірити, що мрії здійснюються.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/purpurovi-vitrila-analiz
Коментарі
Дописати коментар