Зарубіжна література 6 клас
30.03
Зарубіжна література
Тема:
Рей Дуглас Бредбері. "Усмішка". Тривога за руйнування духовних цінностей в оповіданні "Усмішка". Образ Тома, його динаміка.
Уміти розповідати про життя і творчість письменника. Виразно читати, переказувати, коментувати оповідання, висловлювати свої міркування.
Справжнє ім'я письменника— Монд Дуглас. Перше оповідання Бредбері опублікував одразу після закінчення школи (1941).
Творчість Бредбері — це поєднання реальності і фантастики, сучасності і минулого, страшної містики і казковості. Письменник звертається до проблеми сенсу людського життя, до питання призначення людини на землі.
Рей Бредбері рано зрозумів, що хоче стати письменником – почав з того, що у 12 років, не маючи достатньо грошей для придбання нових книг, написав продовження до «Великого воїна Марса» Берроуза. І до останніх днів кожного ранку сідав за рукопис, бо вірив, що кожний написаний твір продовжує йому життя. Останній роман автора із символічною назвою «Літо, прощавай» побачив світ у 2006 році.
За своє довге життя Бредбері написав 11 романів, понад 400 фантастичних повістей та оповідань, 21 п’єсу, а також інші літературні твори, кіносценарії, вірші, статті. Твори Бредбері сповнені оптимізмом та вірою в людство. Вони демонструють проблеми, які людям необхідно подолати, щоб рухатися у світле майбутнє. В цьому їх найбільша цінність для читача.
А зараз звернемо увагу на оповідання Рея Бредбері «Усмішка».
“Усмішка” Бредбері аналіз (паспорт)
Твір Р. Д. Бредбері – застереження від можливого лиха, адже, на думку автора, люди є творцями свого майбутнього.
Автор. Рей Дуглас Бредбері (1920–2012)
Рік написання – 1952.
Жанр. Фантастика, антиутопія, оповідання.
Тема. Твір про те, як у далекому майбутньому люди знищили «Джоконду» Леонардо да Вінчі, а маленький хлопчик Том врятував шматочок полотна з усмішкою Джоконди; про майбутнє людства, занепад цивілізації, загибель краси, ідеалів.
Ідея. Бредбері утверджує, що краса, увічнена в шедеврах світового мистецтва, знайде свою стежку до людських сердець.
Головна думка: духовне відродження людства починається з духовного відродження кожної людини.
Головні герої:
картина Л. да Вінчі «Джоконда»,
хлопчик Том,
Грігсбі,
один з черги,
натовп,
поліція
Місце та час дії. Зруйноване місто, «святковий» день 2061 року
Сюжет та композиція
Сюжет. Усмішка Джоконди стала «героєм» оповідання Рея Бредбері. Восени 2061 вцілілі після атомних бомбардувань жителі великого міста відзначають свято – досить дивним, на наш погляд, способом: ламають і трощать все, що дивом збереглося після катастрофи. Свідком цих «святкових» подій став хлопчик Том. Том стає у чергу – влада дозволила кожному бажаючому плюнути на … картину Леонардо да Вінчі «Джоконда». Натовп не тільки плює, але й рве картину на шматки, утоптує в бруд, ламає раму. Жахливе і страшне видовище. Письменник залишає надію – в руки Тома потрапляє шматочок полотна з посмішкою Джоконди.
Елементи сюжету твору “Усмішка”:
Експозиція – цивілізація майбутнього
Розвиток дій – натовп плює, рве картину Леонардо да Вінчі «Джоконда», утоптує в бруд, ламає раму.
Кульмінація – Том перед картиною
Розв’язка – Тома бере шматочок полотна з посмішкою Джоконди
Конфлікт. У творі декілька конфліктів: між Томом і натовпом, між людиною і суспільством, між красою і вандалізмом.
Людство майбутнього в оповіданні Р.Д. Бредбері «Усмішка»: зруйновані міста; дороги, понівечені від бомбардування; радіоактивні поля; одяг із грубої мішковини; «свята» ненависті та руйнації; ненавидять минуле; відмова від цивілізації; надія на відродження «нової» цивілізації («з’явиться людина з душею…, в якої душа горнеться до гарного…».
Проблематика: розвитку людської цивілізації, збереження природи і культури; взаєморозуміння.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/usmishka-bredberi-analiz
Коментарі
Дописати коментар