Українська література 7 клас
20.01
Українська література
Тема:
Григорій Тютюнник. "Климко". Коротко про дитинство письменника. Автобіографічна основа твору. Доля дитини в часи воєнного лихоліття. Ідея самопожертви.
Уміти розповідати про Г. Тютюнника; знати зміст повісті "Климко" (І-ІІ розділи), виділяти ключові епізоди, коментувати їх, висловлювати власну думку.
Г. Тютюнник «Климко» аналіз.
Автор – Григір Тютюнник.
Рік видання – 1970.
Рід – епос.
Жанр «Климко»: повість автобіографічної трилогії.
Тема «Климко»: зображення тяжких поневірянь Климка у часи фашистської окупації рідного краю.
Ідея «Климко»: прокляття війни, уславлення доброти, милосердя, чуйності, щирості.
Основна думка: маленькі громадяни нашої країни — діти війни — виявляли таке милосердя, яке й дорослим інколи було не до снаги.
Особливості повісті “Климко”
У повісті влучно переплітається дійсне життя Климка з минулим. Це дозволяє читачеві більше дізнатися про життя хлопця, про його радості і страждання, зрозуміти його характер, поведінку, вчинки.
Проблематика «Климко»:
• добро і зло;
• відповідальність за доручену справу;
• патріотизм;
• милосердя і жорстокість;
• життя і смерть;
• самопожертва.
Головні герої:
Климко;
Дядько Кирил;
Друг Зуфальт;
Вчителька Наталія Миколаївна з донькою Олею;
Тітка Марина;
“Климко” сюжетний ланцюг
Сюжет: Климко під час війни втратив свого єдиного родича – дядька Кирила. Хлопчик живе зі своїм шкільним другом у ваговій на шахтній сортувальниці. Згодом вони запрошують до себе їх вчительку з маленькою дівчинкою. Аби врятувати їх від голоду, йде по сіль в інше місто. Під час війни сіль можна було обміняти на будь які продуки. Він знаходить сіль і повернається до своїх друзів… та вже біля рідної станції його вбиває куля німців.
Сюжетний ланцюг: Климко у степу — життя з дядьком у бараці — смерть дядька — Зустріч із солдатом — Білі гори — Климко та Зульфат на базарі — зустріч з вчителькою — Климко вирішує йти за сіллю, щоб вони змогли пережити голодну зиму — Климко прийшов на базар, щоб знайти сіль — Подяка врятованої дівчинки — Доброта тітки Марини — Повернення додому — Постріл.
Ця повість показує проблему прифронтового дитинства, коли хлопчику доводиться швидко дорослішати.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/klimko-tyutyunnik-analiz/
Коментарі
Дописати коментар