Зарубіжна література 6 клас
19.01
Зарубіжна література
Тема:
Діалог як основна форма розкриття сюжету. Майстерність письменника А. П. Чехова у змалюванні персонажів. Роль художньої деталі. Підтекст. Символічність назви.
Уміти аналізувати вивчені оповідання А. П. Чехова "Хамелеон", "Товстий і тонкий". Знати теоретичні літературознавчі поняття, наводити приклади.
Чехов “Товстий і тонкий” аналіз (паспорт).
Толстий і тонкий – сатиричне оповідання російського письменника Антона Павловича Чехова.
Рік написання – 1883.
Жанр “Товстий і тонкий” – оповідання (Розповідається про один епізод із життя героїв). Напрямок – критичний реалізм.
Тема “Товстий і тонкий” — зустріч друзів дитинства на вокзалі.
Ідея — висміювання чиношанування, самоприниження і підлабузництва.
Головна думка – викликати огиду до підлабузництва і догоджання як до найнижчої ідеології в світі.
Головні герої “Товстий і тонкий”: Михайло – товстий, таємний радник Порфирій – тонкий, колезький асесор Другорядні персонажі “Товстий і тонкий” Нафанаїл – син Порфирія Луїза – дружина Порфирія.
Види комічного в оповіданні “Товстий і тонкий” – іронія та сатира. Письменник використовує сатиру, оскільки саме цей вид комічного нещадно висміює недосконалість світу, людські пороки; автор не вірить у можливість виправлення тонкого.
Місце дії – Вокзал.
Час дії. Декілька хвилин.
Художні засоби. Антитеза (Назва оповідання, поведінка героїв, різне соціальне становище героїв). Антитеза використовується Чеховим і як художній засіб, і як композиційний прийом для розкриття характерів героїв і головної ідеї твору.
Сюжет і композиція “Товстий і тонкий”.
На вокзалі Миколаївської залізниці зустрілися два давніх друга. Один з них був товстий, а другий – «тонкий». Тонкий – Порфирій – щойно зійшов з поїзда, вийшовши зі своєю дружиною Луїзою і сином Нафанаїлом. Товстий – Міша – дізнався тонкого і тут же його привітав. Друзі заговорили. Тонкий розповів товстому, що він – колезький асесор і єхидно поцікавився, а не дослужився Товстий до «статського». Однак товстий виявився таємним радником, після чого тон Порфирія змінився на догідливо-підлесливий. Товстий не виніс цієї зміни в поведінці і розпрощався з Порфирієм.
Композиція твору має класичну композицію з невеликою особливістю: зав’язка і розвиток подій більш об’ємні, кульмінація і розв’язка – лаконічні, динамічні і особливо виразні.
Експозиція. Зустріч на вокзалі.
Зав’язка. Бесіда давніх шкільних друзів.
Кульмінація. Діалог між чиновниками.
Розв’язка. Прощання
Джерело: https://dovidka.biz.ua/tovstiy-i-tonkiy-analiz/
Чехов “Хамелеон” аналіз (паспорт)
Чехов написав це оповідання, щоб висміяти – чиношанування, пристосуванство, малодушність, запобігливість, підлабузництво.
Автор – Антон Чехов.
Рік написання -1884.
Жанр “Хамелеон” – гумористичне оповідання. Однак ранні оповідання Чехова не можна назвати тільки гумористичними, вони міцно стоять в ряду кращих сатиричних творів російської класичної літератури.
Тема — зображення поліцейського наглядача Очумєлова, який у залежності від обставин, змінює своє рішення. Соціальні відносини поширюються й на собак: якщо безпритульний — винищити, якщо генеральський — відвести до господаря.
Ідея “Хамелеон” — висміяти пристосуванство, чиношанування й лукавість чиновників, які навіть не замислюються над справедливістю.
Головна думка: в будь-якій ситуації людина повинна чинити справедливо, дотримуватися однієї позиції. У будь-якій ситуації залишатися вірним собі, вести себе гідно – ось чому вчить письменник.
Напрям – реалізм.
Місце дії – Базарна площа. Час дії. Декілька годин Види комічного у творі. Гумор, сатира Головні герої “Хамелеон”
Поліцейський наглядач Очумєлов,
городовий Єлдирін,
золотих справ майстер Хрюкин,
генеральський кухар Прохор,
винуватець скандалу – маленьке цуценя.
Проблематика: сутність системи правосуддя, рабська психологія, нестабільність поглядів.
Сюжет “Хамелеон”
Експозиція – зображення базарної площі.
Зав’язка – собака вкусив Хрюкіна .
Розвиток дії – Очумелов розслідує цю подію.
Кульмінація – з’ясовується, що собака належить братові генерала.
Розв’язка – собаку забирають, натовп регоче над Хрюкіним, Очумелов погрожує.
Види комічного в оповіданні “Хамелеон”
Розповідь не викликає добродушного сміху, скоріше — подив і смуток. Надії на виправлення Очумелова-хамелеона теж не виникає, адже поліцейський наглядач «іде собі далі базарною площею». Можна зробити висновок, що використаний вид комічного — сатира.
«Хамелеонство» – зміна моральної позиції людини залежно від обставин
Джерело: https://dovidka.biz.ua/hameleon-chehov-analiz/
Коментарі
Дописати коментар